Skip to content

14 Walnut Street (#107)Toms River, NJ 08753

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$381,000
Last Sale Date
Apr 28, 2025

Property Information

Block591
Lot7.09
QualifierC0207
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningEM10
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
49%
Improvement Value:$137,200
51%
Total Assessment$267,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,866+5.2%
2024$4,625+7.3%
2023$4,309+0.4%
2022$4,290+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$381,000
Sq Ft1,260DeedBook 20020, Page 496Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 5600, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1998