Skip to content

14 Walnut Street (#204)Toms River Twp, NJ 05286

Built 1999

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block591
Lot7.09
QualifierC0113
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningEM10
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
49%
Improvement Value:$134,900
51%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,824+5.2%
2024$4,585+8.3%
2023$4,233+0.4%
2022$4,215+0.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,260DeedBook 19423, Page 562Recorded7/6/2023

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,260DeedBook 19175, Page 325Recorded9/23/2022

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 17428, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1999