Skip to content

425 Edken AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$531,000
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block608
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,332
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
38%
Improvement Value:$301,900
62%
Total Assessment$483,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,812+5.2%
2024$8,376+14.0%
2023$7,350+0.4%
2022$7,317+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$531,000
Sq Ft3,332DeedBook 18826, Page 1697Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5092, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1955