Skip to content

17 Cedar DriveToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block701
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class18
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,238
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,000
48%
Improvement Value:$297,000
52%
Total Assessment$571,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+5.2%
2024$9,884+4.7%
2023$9,441+0.4%
2022$9,400+9.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,238DeedBook 17535, Page 942Recorded7/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962