Skip to content

715 Frann RoadToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 31, 1995

Property Information

Block608
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage3,027
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
35%
Improvement Value:$339,800
65%
Total Assessment$520,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,484+5.2%
2024$9,015-17.2%
2023$10,889+0.4%
2022$10,841+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5334, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 4567, Page 918