Skip to content

710 Spruce Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 13, 2012

Property Information

Block608
Lot39.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,242
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
43%
Improvement Value:$300,800
57%
Total Assessment$526,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,593+5.2%
2024$9,119+1.7%
2023$8,970+37.1%
2022$6,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 15289, Page 326

Property Sale

Sale
$202,330
DeedBook 10277, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 2001