Skip to content

730 Spruce Hill DriveToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block608
Lot39.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,948
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,000
35%
Improvement Value:$397,100
65%
Total Assessment$610,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,110+5.2%
2024$10,561+2.7%
2023$10,286+0.5%
2022$10,240+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$645,000
Sq Ft2,948DeedBook 18813, Page 1685Recorded12/8/2021

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 12297, Page 325

Property Sale

Sale
$264,745
DeedBook 10224, Page 1811

Property Built

Built

Year Built: 2000