Skip to content

22 James StreetToms River, NJ 08753

Built 1930

Last Sale Date
Mar 13, 1991

Property Information

Block609
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class15
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage633
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
50%
Improvement Value:$109,900
50%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,023+5.2%
2024$3,824+15.1%
2023$3,322+0.4%
2022$3,307+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4892, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1930