Skip to content

13 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1992
Commercial

Last Sale Price
$786,017
Last Sale Date
Mar 9, 2012

Property Information

Block611
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage1,248
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,000
48%
Improvement Value:$624,000
52%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,416+5.1%
2024$21,336-1.4%
2023$21,636+0.4%
2022$21,543+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$786,017
DeedBook 15173, Page 1858

Property Built

Built

Year Built: 1992