Skip to content

819 Main StreetToms River, NJ 08753

Last Sale Date
Apr 12, 2013

Property Information

Block611
Lot1
QualifierB02
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class10
DescriptionBLBD (S) 80
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
40%
Improvement Value:$96,000
60%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$3,304+27.4%
2014$2,594+5.9%
2013$2,448+6.0%
2012$2,309+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 15523, Page 1857