Skip to content

703 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Sep 3, 1997

Property Information

Block614
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class10
Description2F3G
Dwellings1
ZoningVOB
Sq Footage12,413
Acreage1.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
30%
Improvement Value:$1,470,000
70%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,038+4.9%
2024$41,982-25.5%
2023$56,347+0.4%
2022$56,116+4.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
DeedBook 5504, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$1,100,000
DeedBook 4701, Page 402

Property Built

Built

Year Built: 1940