Skip to content

10 Walton StreetToms River, NJ 08753

Built 1920

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block619
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7201

Building Details

Building Class47
Description2F
Dwellings8
ZoningR50
Sq Footage1,953
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
25%
Improvement Value:$335,900
75%
Total Assessment$447,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,156+5.2%
2024$7,753-0.3%
2023$7,778+0.4%
2022$7,744+34.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,953DeedBook 17168, Page 257Recorded7/6/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920