Skip to content

121 Hardenbrook AvenueToms River, NJ 08753

Built 1925

Last Sale Price
$126,900
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block628
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,240
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
52%
Improvement Value:$135,500
48%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+5.2%
2024$4,873+6.9%
2023$4,559+0.4%
2022$4,539+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$126,900
DeedBook 10481, Page 1200

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5198, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1925