Skip to content

401 Lexington AvenueToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$115,250
Last Sale Date
Sep 3, 1996

Property Information

Block671
Lot162
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,235
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
57%
Improvement Value:$120,800
43%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,168+5.2%
2024$4,913+1.8%
2023$4,827+0.4%
2022$4,806+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,250
DeedBook 5399, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1953