Skip to content

109 Division StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block634
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,562
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
29%
Improvement Value:$278,100
71%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,140+5.2%
2024$6,787+15.6%
2023$5,869+49.7%
2022$3,921+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$69,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 17418, Page 501Recorded3/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950