Skip to content

104 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1972
Commercial

Last Sale Price
$397,307
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block634
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage6,140
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
60%
Improvement Value:$360,000
40%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,952+5.2%
2024$26,571-3.6%
2023$27,555+0.4%
2022$27,434+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$397,307
DeedBook 11793, Page 1465

Property Sale

SaleMulti
$480,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972