Skip to content

116 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 1996

Property Information

Block635
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage396
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,000
30%
Improvement Value:$1,054,200
70%
Total Assessment$1,516,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,610+5.2%
2024$26,245-4.9%
2023$27,605+0.4%
2022$27,484+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970