Skip to content

1372 Lakewood Road

Toms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Date
May 5, 2010

Property Information

Block412.39
Lot15
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3902

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,000
58%
Improvement Value:$507,900
42%
Total Assessment$1,207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,008+5.3%
2024$20,909-11.8%
2023$23,706+0.4%
2022$23,602+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14613, Page 1233

Property Built

Built

Year Built: 1980