Skip to content

133 Division StreetToms River, NJ 08753

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block636
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7301

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage775
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
46%
Improvement Value:$130,400
54%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,396+5.2%
2024$4,179+17.7%
2023$3,550+0.4%
2022$3,534+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft775DeedBook 20002, Page 1334Recorded5/6/2025

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft775DeedBook 18537, Page 963Recorded6/17/2021

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 5246, Page 690

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 5054, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1954