Skip to content

109 Seward AvenueToms River, NJ 08753

Built 2005
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block643
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,114
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
29%
Improvement Value:$324,000
71%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$11,297+0.9%
2019$11,201+2.7%
2018$10,908+3.9%
2017$10,495+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft3,114DeedBook 20125, Page 1613Recorded9/9/2025

Property Sale

Sale
$539,000
Sq Ft3,114DeedBook 17532, Page 1164Recorded7/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12005, Page 331