Skip to content

101 Seward AvenueToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Oct 12, 2007

Property Information

Block643
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,736
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
25%
Improvement Value:$336,000
75%
Total Assessment$451,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,213+5.2%
2024$7,807+15.5%
2023$6,758+0.4%
2022$6,729+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000
DeedBook 13815, Page 1475

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$200,250
DeedBook 13136, Page 1853

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook NaN, Page NaN