Skip to content

3 King StreetToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2003

Property Information

Block644
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,031
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
39%
Improvement Value:$223,100
61%
Total Assessment$364,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,630+5.2%
2024$6,303+7.2%
2023$5,877+0.4%
2022$5,851+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,250
DeedBook 3803, Page 472

Property Built

Built

Year Built: 1974