Skip to content

24 King Street

Toms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$141,900
Last Sale Date
Jun 13, 2001

Property Information

Block644
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage980
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
51%
Improvement Value:$137,200
49%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+5.2%
2024$4,816+1.3%
2023$4,754+0.4%
2022$4,734+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 10479, Page 426

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5583, Page 805

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4993, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1963