Skip to content

15 King StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 12, 2023

Property Information

Block644
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,080
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
48%
Improvement Value:$140,600
52%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,964+12.7%
2024$4,404-2.0%
2023$4,494+6.9%
2022$4,205+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,080DeedBook 19432, Page 341Recorded7/17/2023

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,080DeedBook 17923, Page 1680Recorded6/12/2020

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 15818, Page 613Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 10788, Page 1808

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3943, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1955