Skip to content

424 Edken AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block645
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7401

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage2,560
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
42%
Improvement Value:$245,300
58%
Total Assessment$422,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690+5.2%
2024$7,310+24.1%
2023$5,890+0.5%
2022$5,863+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,560DeedBook 18844, Page 1548Recorded12/29/2021

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5508, Page 140

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965