Skip to content

273 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block647
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage634
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$540,000
98%
Improvement Value:$10,000
2%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,016+5.2%
2024$9,521-27.9%
2023$13,201+0.4%
2022$13,143+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960