Skip to content

229 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2010

Property Information

Block647
Lot28.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description1M
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage4.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,880,000
34%
Improvement Value:$5,659,000
66%
Total Assessment$8,539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$155,495+5.2%
2024$147,810+7.3%
2023$137,775+0.4%
2022$137,170+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021