Skip to content

14 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$172,900
Last Sale Date
Jun 8, 1999

Property Information

Block651
Lot38
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class10
Description1.5F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,963
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,800
50%
Improvement Value:$220,900
50%
Total Assessment$441,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,706+4.9%
2024$8,300-15.0%
2023$9,769+0.4%
2022$9,729+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 5703, Page 686

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4510, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1960