Skip to content

66 Hadley AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$198,900
Last Sale Date
May 30, 1995

Property Information

Block651
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage2,890
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
36%
Improvement Value:$293,800
64%
Total Assessment$456,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,318+5.2%
2024$7,907-2.8%
2023$8,136+0.4%
2022$8,101+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$198,900
DeedBook 5271, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1965