Skip to content

315 Hyers StreetToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Jan 5, 1998

Property Information

Block654
Lot54.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7501

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,360
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
49%
Improvement Value:$132,200
51%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,720+5.2%
2024$4,487-19.7%
2023$5,589+0.4%
2022$5,564+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5539, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1987