Skip to content

23 South GatewayToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Date
Aug 15, 1994

Property Information

Block613
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,305
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
84%
Improvement Value:$21,500
16%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,986+5.2%
2024$5,690+20.4%
2023$4,727+0.4%
2022$4,706+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5205, Page 780

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4009, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1980