Skip to content

49 Dunham AvenueToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$427,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block654
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7501

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,410
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
24%
Improvement Value:$386,000
76%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,287+5.2%
2024$8,828+7.6%
2023$8,206+0.4%
2022$8,170+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$427,000
Sq Ft2,410DeedBook 17911, Page 542Recorded6/3/2020

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14622, Page 809

Property Sale

Sale
$411,000
DeedBook 14292, Page 1260

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 13922, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5095, Page 646