Skip to content

230 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block658
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage3,120
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$299,200
60%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839+4.9%
2024$9,380-25.4%
2023$12,570+0.4%
2022$12,519+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft3,120DeedBook 18821, Page 1942Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 11531, Page 360

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 10009, Page 1001

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4403, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1900