Skip to content

240 Main StreetToms River, NJ 08753

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2018

Property Information

Block658
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description2F6G
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage5,039
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
34%
Improvement Value:$487,300
66%
Total Assessment$737,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,532+4.9%
2024$13,854-11.1%
2023$15,579+0.4%
2022$15,515+4.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4108, Page 38