Skip to content

44 Washington Street(Unit C0121)Toms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,415,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block660
Lot13
QualifierC0121
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage6,793
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
31%
Improvement Value:$349,500
69%
Total Assessment$509,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,042+4.9%
2024$9,574-16.9%
2023$11,515+0.4%
2022$11,468+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,415,000
DeedBook 17214, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1950