Skip to content

44 Washington Street(Unit C0101)Toms River, NJ 08753

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,415,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block660
Lot13
QualifierC0101
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description1B
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage2,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
43%
Improvement Value:$106,000
57%
Total Assessment$186,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,666+4.9%
2024$3,495-16.9%
2023$4,204+0.4%
2022$4,186+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,415,000
DeedBook 17214, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1950