Skip to content

41 Grand AvenueToms River, NJ 08753

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2020

Property Information

Block673
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,660
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
47%
Improvement Value:$205,000
53%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,993+5.2%
2024$6,647+2.6%
2023$6,480+4.5%
2022$6,202+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890