Skip to content

16 Franklin AvenueToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 18, 2019

Property Information

Block676
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7701

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,320
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
37%
Improvement Value:$271,200
63%
Total Assessment$430,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,834+5.2%
2024$7,447+17.6%
2023$6,333+0.4%
2022$6,305+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,320DeedBook 17734, Page 671Recorded12/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1952