Skip to content

229 Washington StreetToms River, NJ 08753

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block682
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningVS
Sq Footage2,104
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
39%
Improvement Value:$244,800
61%
Total Assessment$399,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,880+4.9%
2024$7,512-30.3%
2023$10,776+0.4%
2022$10,732+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,104DeedBook 16152, Page 1683Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5492, Page 125

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 4649, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1900