Skip to content

20 Dickinson AvenueToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Apr 11, 1997

Property Information

Block685
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,826
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
40%
Improvement Value:$247,500
60%
Total Assessment$412,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,262+5.4%
2024$6,890+1.5%
2023$6,792+0.5%
2022$6,761+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5464, Page 91

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4881, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1955