Skip to content

22 Magnolia LaneToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2013

Property Information

Block687
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class17
Description1.5CB2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,986
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
47%
Improvement Value:$240,800
53%
Total Assessment$456,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,318+5.2%
2024$7,907+16.8%
2023$6,769+0.4%
2022$6,739+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4543, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1950