Skip to content

695 Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$41,500
Last Sale Date
Oct 15, 1975

Property Information

Block688
Lot123
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,102
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,000
45%
Improvement Value:$200,500
55%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,369+5.4%
2024$6,042+4.0%
2023$5,807+0.5%
2022$5,780+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975