Skip to content

660 Hugo DriveToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block688
Lot127.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,000
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
35%
Improvement Value:$263,900
65%
Total Assessment$405,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,391+5.2%
2024$7,026+4.5%
2023$6,721+4.3%
2022$6,441+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$361,000
Sq Ft2,000DeedBook 18327, Page 1350Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,000DeedBook 18111, Page 985Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$164,800
DeedBook 5679, Page 662

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5313, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1995