Skip to content

548 Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1899

Last Sale Price
$97,600
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block688
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,296
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
66%
Improvement Value:$101,000
34%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,390+5.2%
2024$5,124-9.0%
2023$5,629+0.4%
2022$5,604+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$97,600
Sq Ft1,296DeedBook 19049, Page 403Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 16247, Page 604Recorded11/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899