Skip to content

678 Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 18, 2015

Property Information

Block688
Lot68
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,246
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
31%
Improvement Value:$342,700
69%
Total Assessment$497,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,063+5.2%
2024$8,615+19.0%
2023$7,242+0.4%
2022$7,210+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,246DeedBook 16092, Page 769Recorded5/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1986