Skip to content

679 White Cedar DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block688
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,280
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
48%
Improvement Value:$157,400
52%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,525+5.2%
2024$5,252-0.6%
2023$5,286+0.4%
2022$5,262+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 16621, Page 635Recorded1/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956