Skip to content

514 Gold StreetToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block692
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8101

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,068
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,000
30%
Improvement Value:$342,300
70%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+5.2%
2024$8,418+7.2%
2023$7,851+0.4%
2022$7,816+4.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$94,000

From:

To:

Sq Ft1,683DeedBook 16598, Page 690Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10538, Page 1315

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4749, Page 274