Skip to content

518 Corwill TerraceToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2013

Property Information

Block649
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage2,020
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
31%
Improvement Value:$320,900
69%
Total Assessment$467,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,520+5.2%
2024$8,099+13.2%
2023$7,157+0.4%
2022$7,125+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5518, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1956