Skip to content

2 Maple StreetToms River, NJ 08753

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block699
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,422
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
57%
Improvement Value:$185,600
43%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+5.2%
2024$7,540+13.4%
2023$6,651+0.4%
2022$6,622+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951