Skip to content

14 Maple StreetToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2022

Property Information

Block699
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page8301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,504
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,000
36%
Improvement Value:$451,900
64%
Total Assessment$710,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,946+25.1%
2024$10,350+13.5%
2023$9,118+0.4%
2022$9,078+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft2,504DeedBook 18736, Page 117Recorded10/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 10325, Page 1632

Property Built

Built

Year Built: 1965